Mediálne centrum - Aktuality - S nami ušetríte svoje financie a zároveň aj ťažko skúšané životné prostredie

S nami ušetríte svoje financie a zároveň aj ťažko skúšané životné prostredie

Publikované 22.11.2021

Odborníkmi odporúčaný denný príjem tekutín je aspoň 2,5 l na osobu. Traja členovia rodiny takto ročne spolu vypijú asi 2 737,5 litra. Pri cene stolových, minerálnych aj sladených vôd, ktoré sú na pultoch predajní ponúkané, je preukázateľné, že pri dodržaní odporúčaného pitného režimu budú takéto nákupy stáť ročne 3 člennú rodinu sumu v rozsahu stoviek eur. Naproti tomu cena pitnej vody z vodovodu, ktorú obyvateľom privádza Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. je 1,68 € za 1 000 litrov, čo znamená, že trojčlenná rodina zaplatí ročne len 4,60 €.

Výsledky nášho prieskumu k cenám, ktoré zaplatíte ročne za najčastejšie kupované balené nápoje si môže prečítať tu:

Financie sú nepochybne dôležitým argumentom, no zďaleka nie jediným...

 

Premýšľajme zodpovedne, je to naozaj dôležité

Pamätáte si scény z legendárneho filmu „Pelíšky“, v ktorom sa objavili dnes už zľudovené repliky na tému plastových lyžičiek a pohárov? Určite áno, ale úprimne, koľkokrát pri nákupoch premýšľate o plaste v širších a žiaľ nie až tak humorných súvislostiach?

Balenie je výsledkom dlhého vývojového procesu, starého ako ľudstvo samo, no keď sa začala v 19. storočí písať história plastov znamenalo to doslova revolúciu. A zatiaľ čo v počiatkoch panovalo presvedčenie, že vďaka plastom nastáva nová éra, ktorá prinesie bohatú a udržateľnú budúcnosť, pravdou hodnou vážneho zamyslenia je fakt, že v súčasnosti môžeme pre zmenu hovoriť o plastovej kríze. Doslova.

Plast, ktorý bol v počiatkoch prezentovaný ako najväčší vynález svojej doby je dnes vážnym ohrozením planéty. Vzhľadom na to, že ide o extrémne odolný materiál, ktorý vydrží veľmi dlho, predstavuje obrovský problém pre životné prostredie. Množstvo výrobkov, ktoré sa vyrábajú z plastu, nám slúžia na jedno použitie, no napriek tomu vydržia celé veky. A pritom to nie sú výrobky, ktoré by sme k nášmu životu nevyhnutne potrebovali. Recyklácia plastov je veľmi komplikovaná a recykluje sa skutočné len mizivé percento z nich.

Väčšina výrobcov, výdatne podporených premyslenou prezentáciou z dielne reklamným mágov však ničomu takému nevenuje pozornosť. Pre nich je hlavným cieľom presvedčiť ľudí o tom, že výrobok, ktorý ponúkajú, je pre nich jednoznačne tá správna voľba, na základe ktorej budú žiť zdravý, krásny a spokojný život.

Pred tak masívnym tlakom reklám je takmer nemožné uniknúť. Podľa prieskumov sme denne vystavení, hoc sa nám to môže zdať neuveriteľné, až štyrom tisícom reklamných odkazov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je badateľná stále vysoká miera konzumácie minerálnych a kupovaných balených vôd.

Ak sa rozhodnete pre pitnú vodu z vodovodu, máte na základe tohto výberu hneď niekoľko nezanedbateľných výhod. Okrem toho, že je zdravá, kvalitná a pravidelne podlieha prísnym kontrolám, je aj neprežite dostupná. Máte ju k dispozícii bez námahy, nosenia a tým, že nemá obal je šetrná k nám i životnému prostrediu.

No a rozhodne je veľkorysá aj k našim peňaženkám.

 

 

NAHLÁSENIE PORUCHY E-služby

Ostatné články

20 odtieňov modrej

12.04.2023