Mediálne centrum - Aktuality - PITNÁ VODA – zdravá a zároveň výhodná voľba

PITNÁ VODA – zdravá a zároveň výhodná voľba

Publikované 17.01.2022

Rýchlosť a výkonnosť dnešnej doby v sebe prináša nevídanú produktivitu a to nielen v tom, čo sme schopní vyrobiť, ale aj v tom, čo sme schopní sami spotrebovať. Reklamný biznis vďaka tomu získava veľkorysý priestor, v ktorom sa zákazníci doslova strácajú. Prehľad a zdravý úsudok je preto veľmi dôležitý.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. zásobuje pitnou vodu takmer milión obyvateľov. Nepretržite im prináša zdravie, kvalitu, pohodlný prístup, ale aj úsporu finančných prostriedkov.

Vráťme sa ale k tomu, čo nám sľubujú reklamy...

Väčšina populácie žije s ilúziou, že ak nebude vlastniť výrobky z reklám, je pre nich nereálne byť šťastný, zdravý, akceptovaný, úspešný a krásny. Pred tak masívnym tlakom reklám je takmer nemožné uniknúť. Podľa prieskumov sme denne vystavení, hoc sa nám to môže zdať neuveriteľné, až štyrom tisícom reklamných odkazov. V zásade však platí, že nestačí ak reklamu zaregistrujeme, dokonca ani to, že si ju zapamätáme.  Jej hlavným zámerom je formovať nákupné správanie spotrebiteľov. S tým je úzko spojené aj poznanie, že existujú akési pravidlá nákupného správania pri rôznych sociálnych interakciách. Nech už sú ale reklamné pravidlá akékoľvek, meniace a prispôsobujúce sa dobe, alebo stabilné a pretrvávajúce, jedno pravidlo je nemenné. Finančné prostriedky investované do reklamy sa nakoniec vždy premietnu do ceny samotných výrobkov.

PITNÁ VODA – dôkaz správnej voľby

Keď sa pozrieme na reklamné slogany propagujúce  minerálne vody pochádzajúce z lona prírody, náš mozog automaticky začne spájať tieto výrobky so zdravím, čistotou a bezpečím. Zákazník sa ale málokedy pri nákupoch zamyslí nad tým, že ich zloženie nemusí vôbec prospievať napríklad jeho diagnózam, ktoré výrazne ovplyvňujú potreby aj obmedzenia jeho organizmu. Nehovoriac už o PET fľašiach, ktoré po týchto nápojoch ostávajú.

Niektorí zákazníci nenakupujú minerálne vody, no pre zmenu siahajú po nákupoch balených vôd, pretože podceňujú pitie čistej vody z vodovodu. Nad príčinami je možné polemizovať, no úlohu v tom určite zohráva aj to, že jej pitie jednoducho nepovažujú za dostatočne „IN“. Je to priamo úmerne späté s nedostatočným záujmom overiť si, že ide o skutočne kvalitný nápoj, ktorého cesta až k nám domov je podrobovaná pravidelnej a prísnej kontrole a ktorý má byť základným pilierom našich nápojových lístkov. Obsahuje pre ľudský organizmus potrebné minerálne látky a aj podľa vyjadrenia lekárov z širokého spektra medicínskych odborov, jej pravidelný a dostatočný príjem je iným nápojom nenahraditeľný. PITNÁ VODA je teda nepopierateľným zdrojom nášho zdravia.

V začarovanom kruhu našich nápojových zvykov a s tým súvisiacich nákupných preferencií sú ale aj iné zaujímavé fakty. Vody, ktoré si kupujeme, sú lákavo balené a dostupné vo všetkých obchodoch, šikovne a premyslene umiestnené na viditeľných miestach a hlavne výrazne podporované reklamou.

Nezanedbateľnou v našom rozhodovacom procese pri výbere produktov je  nepochybne aj cena. Hoci niektorí spotrebitelia majú pocit, že drahšie = kvalitnejšie, je to neraz mylná predstava. Nehovoriac už o tom, že z dlhodobého hľadiska ten rozdiel v utratených financiách môže byť až zarážajúco markantný. Z tohto poznania prirodzene plynie ďalší fakt: PITNÁ VODA znamená aj z hľadiska ceny pre spotrebiteľa ten najsprávnejší výber.

Matematika je exaktná vedná disciplína, ktorá neposkytuje veľký priestor na kreativitu. Zjednodušene povedané: „čísla nepustia“. Vezmime si ako príklad trojčlennú rodinu. Odborníkmi odporúčaný denný príjem tekutín je aspoň 2,5l na osobu. A rok má 365 dní.

Pri cene stolových, minerálnych aj sladených vôd, ktoré sú na trhu ako alternatívy pitného režimu sme vychádzali z aktuálnych cien najlacnejších a najčastejšie kupovaných vôd.

Z konkrétnych cien vyplýva, že najlacnejšie stolové a minerálne vody budú stáť ročne 3 člennú domácnosť cca 980 €.  Pitný režim postavený na nákupe sladených vôd domácnosť zaťaží dokonca sumou až 1831 € ročne. 

Cena pitnej vody z vodovodu je 1,68 € za 1000 litrov.                                                        

Pri rovnakej spotrebe to v rozpočte 3 člennej rodiny na rok predstavuje neporovnateľnú sumu - 4,60 €.

Spočítané a podčiarknuté. Pitná voda je preukázateľne nielen zdraviu prospešná a bezpečná, ale rozhodne aj finančne najvýhodnejšia.

Tak teda NA ZDRAVIE!

NAHLÁSENIE PORUCHY E-služby

Ostatné články

20 odtieňov modrej

12.04.2023