Mediálne centrum - Suťaže - Svetový deň vody 2022 - súťaže - Plasty sa stávajú globálnym problémom

Plasty sa stávajú globálnym problémom

 

Plasty, žiaľ ovládli v posledných rokoch svet. A viete prečo? Lebo sú z istého pohľadu geniálne. Dá sa z nich totiž naozaj vyrobiť úplne všetko. Obaly na potravu, poháre, príbor, lode, elektronika, textílie, fľaša na vodu, lode, autá, hračky....Sú veľmi ľahké, skladné. Veľa vydržia, dajú sa umývať, farbiť, ohýbať  tak, aby ste z nich vytvorili čokoľvek čo si len zmyslíte. Ich neskorší význam predznamenal už fenomenálny a dobu predstihujúci Leonardo da Vinci, ktorý navrhol, aby sa z tohto materiálu začali vyrábať predmety, ktoré denne využívame. Výhoda plastov je aj ich odolnosť a nízka cena. Aj keď to v súčasnosti tak nevyzerá, zámer bol pôvodne ekologický: zachraňovať a nezaťažovať lesy kvôli drevu, vyrábať menej skla, prestať ťažiť rudu...Plast mal ovládnuť svet! A ako história ukazuje, pri túžbach sa ľudstvu väčšinou  stáva, že sa vymknú spod kontroly. A to je aj prípad plastov. Dnes ich už ľudia využívajú takmer denne, pritom si často ani neuvedomujú, že tak vytvárajú obrovskú masu odpadu. A táto masa odpadu, ktorú vytvárame,  zásadným spôsobom zaťažuje naše životné prostredie  a je výrazným bremenom pre naše podzemné zdroje vody.

 

Prvé plasty

Ak ste si mysleli, že plasty začalo ľudstvo vyrábať až v 20. storočí, tak ste sa mýlili. V 20. storočí akurát začala masová produkcia a spotreba. Tá rýchlo rástla najmä po druhej svetovej vojne. Prvý plast vyrobený človekom však uzrel svetlo sveta už oveľa skôr.


Nebezpečný produkt z ropy

Plasty sa vyrábajú z ropy a napriek tvrdeniam istých záujmových skupín o separovaní a následnej recyklácii je realita úplne odlišná. Podľa odhadov sa zrecykluje asi len pätina plastových fliaš, zvyšok končí v prírode, oceánoch a na smetiskách. Plasty navyše vytvárajú množstvo toxického odpadu, zvlášť pri spaľovaní. Neefektívne recyklačné systémy a chemické zloženie spôsobujú, že sa plasty nedokážu úplne rozložiť a spôsobujú tak problémy pre celú planétu a logicky aj pre naše zdravie. Plastmi sú zamorené pláže, plastové fľaše ale aj kadečo iné, pláva v oceánoch. Mikroplasty sa nachádzajú  v žalúdkoch zvierat, dokonca aj ľudí :-(

 

Ach, tie obaly....

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) zistil, že celosvetová produkcia plastov rastie od roku 2000 o štyri percentá ročne a podľa WWF bolo v roku 2016 vyrobených 396 miliónov ton nových plastov. V prepočte na každého človeka na Zemi to vychádza na neuveriteľných 53 kg!. Na čele smutného rebríčka je obalový priemysel, jeho podiel v produkcii plastov je 40 %, v tesnom závese sú automobilový a stavebný priemysel. A trend je, žiaľ, stúpajúci.


Neprodukujme odpad, nekupujme vodu v PET fľašiach!

PET fľaše. Je ich najviac, balí sa do nich takmer každý nápoj. A čo je smutné, najviac aj znečisťujú planétu. Určené sú na jedno použitie, môžu vylučovať ťažké kovy a chemické látky, ktoré majú negatívny vplyv na našu hormonálnu rovnováhu. Pri opätovnom použití sa zvyšuje riziko vylúčenia baktérií. Najmä ak sú vystavené teplu a slnečnému žiareniu, výrazne sa zvyšuje vylučovanie škodlivého antimónu a bisfenolu A (BPA). Vedeli ste? Každú minútu ľudia po celom svete nakúpia asi milión plastových fliaš! Podľa odhadov má toto číslo ešte narásť.

 

VVS, a.s. hovorí plastom NIE!

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. cíti veľkú spoločenskú zodpovednosť za ochranu životného prostredia, najmä ochranu vodných zdrojov, podzemných vôd. Už roky preto zdôrazňujú a presadzujú fakt, že pitná voda z vodovodu je najzdravší a najekologickejší nápoj.  V tejto súvislosti VVS, a.s. urobila aj konkrétne kroky a rozhodla sa chrániť vodné zdroje a podzemné vody aj prostredníctvom kampane „Neprodukujem odpad – predchádzam jeho vzniku“, ktorú spustila v roku 2018. Konkrétne sa zamerala na tie plasty, ktoré vznikajú ako odpad po dopití nápojov v PET fľašiach.
Jednoznačne teda platí, že to najlepšie, a zároveň najjednoduchšie, čo môžeme urobiť pre vlastný organizmus, ale aj pre ochranu životného prostredia, je piť kvalitnú, zdravú, chutnú vodu z vodovodu, možno ochutenú citrónom, bylinkami, ktorú si pohodlne kedykoľvek napustíme do skleneného pohára doma či v práci. Nebudeme tak produkovať odpad v podobe škodlivých plastových fliaš a urobíme niečo pozitívne pre životné prostredie aj pre ďalšie  generácie. No nestojí to za to? 😉

Na zdravie s vodovodnou!