Mediálne centrum - Suťaže - Svetový deň vody 2021 - Voda – môj modrý klenot - Voda ako liek

Voda ako liek

„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi."
                                                                        Leonardo da Vinci

Áno, je to tak. Voda nie je len obyčajná tekutina, je to magický nápoj, ktorý má mimoriadne priaznivý vplyv na naše zdravie. Ak správne vnímame signály svojho tela a ovládame základné zásady zdravého pitné režimu.

 Veď to všetci dobre poznáme. Je popoludnie a bez ohľadu na to či je zima alebo leto, dostaví sa únava a malátnosť. V lete je to ešte horšie než v iných ročných obdobiach.

Podľa medicínskej vedy v letných horúčavách potením, močením, stolicou a dýchaním denne strácame z organizmu aj 3 litre vody. A stratené tekutiny treba nahradiť.

Pitný režim má ale svoje pravidlá, pričom platí, že tým najzdravším nápojom je čistá pitná voda vyznačujúca sa vyváženým a optimálnym pomerom minerálnych látok v množstve vhodnom a potrebnom pre ľudský organizmus. A ešte jedna dôležitá zásada: čistú pitnú vodu nič nenahradí. Dokonca ani minerálne vody, ktoré pre vysoký obsah niektorých minerálnych látok jednostranne zaťažujú organizmus, a preto sa nehodia na pravidelné pitie. Minerálne vody nikdy nekonzumujme vo veľkých množstvách a ak už ich pijeme, najlepšie je striedať rôzne druhy. Ale pozor aj pri ich striedaní! Mnohé minerálne vody nie sú pre svoje zloženie vhodné pre deti (vyšší obsah fluóru!) alebo pre ľudí trpiacich ochorením srdca, obehového systému či ľadvín. A preto si v záujme vlastného zdravia vždy dôkladne preštudujme zloženie minerálky, predtým než si ju nalejeme do pohára, či je pre nás vhodná, no nezabúdajme, že pre pitie vody z vodovodu obmedzenia neplatia.

Tri zlaté pravidlá

  • Aj v lete tak ako v ostatných ročných obdobiach by sme mali piť priebežne počas celého dňa, keďže aj počas celého dňa tekutiny z tela vylučujeme. Nikdy nesmieme začať piť až vtedy, keď sme už smädní. Vtedy je to pre naše telo už neskoro. To, že cítime smäd, nie je nič iné, len signál, že niektoré orgány v našom tele sú už dehydratované a naozaj tým vážne trpia.
  • Pozor! Ani v najhorúcejších dňoch by sme nemali piť veľmi studené nápoje.

Medzinárodne uznávaný odborník na pitnú vodu MUDr. František Kožíšek, CSc., z pražského Státního zdravotního ústavu (SZÚ) sa k tomu vyjadril takto: „Hasenie smädu veľmi studenými nápojmi je iluzórne, pretože studené nápoje pocit smädu nielenže nezmenšujú, ale následným prekrvením sliznice hltanu ho ešte zvyšujú. Smäd je známkou dehydratácie organizmu, kedy je potrebné doplniť deficit tekutín a nie utíšiť smäd.“ Jednoducho povedané, studená voda nám môže skôr uškodiť, ako pomôcť.

 

  •  Vyhýbajme sa kolovým a iným prifarbovaným a sladeným nápojom vyznačujúcim sa obsahom repného cukru až na úrovni 8 - 12 percent! Sladká chuť týchto nápojov v konečnom dôsledku naopak ešte zvýrazní pocit smädu, pretože takýto hypertonický roztok vodu z buniek odčerpáva. A ďalšie negatívum: cukor môže byť príčinou vyššej kazivosti zubov i obezity. A to nám do vysnívaného imidžu v plavkách nezapadá 😉

Nehovoriac už o tom, že pitie sladených nápojov môže prispievať k oslabovaniu imunity. A tú, špeciálne v tomto neľahkom období, musíme naopak posilňovať.

Správnym pitným režimom proti únave, chorobám

Pitná voda z vodovodu a správny pitný má naozaj blahodarný vplyv na naše zdravie. Priebežné a postupné dopĺňanie stratených tekutín pitnou vodou z vodovodu vyznačujúcou sa vyváženým a optimálnym pomerom minerálnych látok v množstve vhodnom a potrebnom pre ľudský organizmus dokáže urobiť s človekom zázraky:

  • stará sa o naše zdravie
  • pomáha zvyšovať imunitu a bojovať s chorobami
  • udržiava dobrú náladu 😊
  • pôsobí proti malátnosti, únave i depresii

Niektoré špecifiká pitného režimu

Vo všetkých ročných obdobiach treba dbať na osobitosti pitného režimu, pre ktoré všeobecne platí, že aj jeho krátkodobým zanedbaním ľahko vznikne dehydratácia. S postupne zvyšujúcimi sa dennými teplotami počas jarných mesiacov, nehovoriac už o lete, je dôležité obmedziť sladkosti a zmrzlina by tiež nemusela byť každú chvíľu. Radšej ju nahraďme pohárom neprisladzovanej pitnej vody, prípadne bylinkovým alebo ovocným čajom. Myslite aj na svojich starých rodičov a pripomeňte im, aby si naliali pohár chutnej čistej vody. Vekom totiž býva potlačený pocit smädu a môže to naozaj skončiť veľmi zle.  

Voda je skutočne liek

Astma a dehydratácia organizmu

Na ilustráciu toho, či je pitná voda zdravá, odcitujeme z myšlienok iránskeho lekára a bojovníka za ľudské práva Fereydoona Batmanghelidja (1931 - 2004), ktorý kedysi pracoval v Londýne v tíme svetoznámeho biológa a farmakológa Sira Alexandra Fleminga, nositeľa Nobelovej ceny za medicínu, a neskôr sa v Spojených štátoch, kam prešiel na pozvanie University of Pennsylania, venoval výskumom vlastností vody zmierňujúcej rôzne druhy bolesti. Napísal viacero kníh, z ktorých najmä Water for Health, for Healing, for Life (Voda pre zdravie, liečbu, život) a Your Body’s Many Cries for Water (Mnohé volania vášho tela po vode) boli v druhej polovici minulého storočia veľmi populárne. MUDr. Batmanghelidj zdôrazňoval, že ľudia sa mýlia, keď si myslia, že sa hydratujú pitím nealkoholických nápojov, mlieka alebo ióntových nápojov pre športovcov. „Pitie ióntového výživného nápoja je v poriadku, ak ste práve uprostred golfovej hry a slúži vám ako dočasný športový nápoj. Okamžite vám poskytne trochu minerálnych látok, ktoré ste stratili potením. Ale nič, zdôrazňujem: nič nenahradí vodu! Dokonca ani ovocné šťavy. Na mnohých medzinárodných vedeckých konferenciách i vo svojich knihách sa zaoberal témou ľudského tela dávajúceho najavo dehydratáciu tým, že produkuje bolesť a že bolesť ako taká je znakom nedostatku vody v tele. Na jednej z konferencií uviedol: „Nedostatok vody v ľudskom tele stojí za väčšinou zdravotných problémov v našej populácii. Farmaceutický priemysel produkuje obrovské množstvá antihistaminík. Pritom si treba uvedomiť, že aj antidepresíva, lieky proti bolesti a mnohé ďalšie lieky sú priamo či nepriamo antihistaminikami a histamín nie je vlastne nič iné než mediátor zodpovedný za reguláciu vody a riadenie sucha v tele. Vodu nič nenahradí! Dehydratácia priamo či nepriamo potlačuje imunitný systém, čím dochádza k väčšine chorôb, vrátane rakoviny.“

V súvislosti s rozšírenou prieduškovou astmou povedal: „Dýchaním strácame z tela asi liter vody denne. Keď vodu nedoplníme, potom telo zviera priedušky a upcháva diery. Tomu hovoríme znížené prúdenie vzduchu v pľúcach v dôsledku dehydratácie alebo tiež astma.“

Záver je jednoznačný. To najlepšie a zároveň najjednoduchšie čo môžete urobiť pre svoje zdravie, je naliať si chutnú, čistú vodu z vodovodu. Na zdravie! 😊

 

http://www.vodarne.eu