Mediálne centrum - Suťaže - Svetový deň vody 2021 - Voda – môj modrý klenot - STOP plastovým fľašiam!

STOP plastovým fľašiam!

Plastové znečistenie je globálny problém, ktorý si vyžaduje spoločné kroky, no aj malé kroky jednotlivca. Môže to zmeniť každý z nás. Téma plastov je narastajúci problém celej planéty, a preto výroba plastových výrobkov od vzniku tohto materiálu exponenciálne rástla, dnes sa však recykluje iba 9 %.

OBALY, OBALY...
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) zistil, že celosvetová produkcia plastov rastie od roku 2000 o štyri percentá ročne a podľa WWF bolo v roku 2016 vyrobených 396 miliónov ton nových plastov, čo v prepočte na každého človeka na Zemi vychádza na 53 kg. Na čele smutného rebríčka je obalový priemysel, jeho podiel v produkcii plastov je 40 %, v závese sú automobilový a stavebný priemysel. Bohužiaľ, trend je stúpajúci. Pritom až 40 % nových plastov bolo určených len na jedno použitie s cyklom kratším ako jeden rok – fľaše, tašky a obaly na potraviny. Alarmujúce je, že celosvetovo sa podľa WWF zrecykluje iba 9 % odpadu.

Odpad pre ďalšie generácie
Podľa odhadov každý rok používame približne 1,6 milióna barelov oleja len na výrobu plastových fliaš na vodu. Plastový odpad sa rozkladá príliš dlho. Rozklad plastových predmetov zvyčajne trvá až 1 000 rokov. Rozklad plastových tašiek, ktoré používame v našom každodennom živote, trvá 10 až 1 000 rokov a rozklad plastových fliaš môže trvať 450 rokov a viac.

Čo ste o plastoch možno nevedeli

  • Každý deň sa do našich oceánov dostane približne 8 miliónov kusov plastového odpadu.
  • V otvorenom oceáne môže teraz plávať okolo 5,25 bilióna makro a mikroplastov. Vážia až 269 000 ton.
  • Ročným znečistením morí je zabitých 100 000 morských cicavcov a korytnačiek a 1 milión morských vtákov.
     

Ako nám škodia plastové fľaše?
Ak máte doma fľašu, ktorú si beriete do školy a napĺňate vodou, aby ste každodenne riadne dodržiavali pitný režim, robíte dobre. Je však nutné položiť si otázku: kedy ste svoju fľašu naposledy umývali a z akého je materiálu? Ak si hovoríte, že fľašu napúšťate iba čistou vodou a jej umývanie nie je potrebné, mýlite sa...

Plastové fľaše – zdroj baktérií
Plastové fľaše sú nielen ekologicky nevhodná alternatíva, ale môžu byť zdrojom zdravotných problémov pre človeka. V článku z roku 2007, ktorý bol publikovaný vo vedeckom časopise Praktická gastroenterológia vedci poukazovali na nevhodné opakované používanie bežne predávaných plastových fliaš. Dokonca aj ich samotní výrobcovia neodporúčajú spotrebiteľom používať plastové fľaše opakovane, pretože, ako tvrdia vedci, každodenné používanie plastových fliaš vedie ku kazeniu plastu, k jeho doškriabaniu a stenčovaniu. Na poškodených miestach sa následne usadzujú baktérie, ktoré predstavujú zdravotné riziko. Plasty vystavované teplu, ktorých povrch sa časom ničí, navyše v mnohých prípadoch uvoľňujú toxické látky.
Keďže väčšina z nás fľaše iba preplachuje a len málokedy umýva, baktérie a mikróby sa v nich úspešne rozmnožujú. Kanadský vestník Public Health zverejnil výsledky výskumu, v ktorom si vzali vedci pod drobnohľad 76 vzoriek vody z fliaš, ktoré používajú miestni školáci. Takmer dve tretiny z týchto vzoriek obsahovali množstvo baktérií a mikróbov, ktoré limity prekračovali limity bezpečnosti pitnej vody. Ak teda fľaša na zdravú pitnú vodu, ktorú si nalejete z vodovodného kohútika - jednoznačne sklenená bude zdravšou a bezpečnejšou voľbou.

Drahá, neekologická a navyše úplne zbytočná....
Všetkým, ktorí nepijú čistú a kvalitnú vodu z vodovodu pretože to vraj nie je in, ale dávajú prednosť baleným vodám a prifarbovaným nealko nápojom, ktoré “letia,” treba adresovať jedno upozornenie: Výroba týchto nápojov je veľmi náročná na vodu! Spotrebuje sa pri nej toľko čistej vody, že každý ekologicky mysliaci tvor by mal zvážiť ich nakupovanie. Navyše, negatívnym dôsledkom sú aj ďalšie  environmentálne dopady, ktoré aj zo Slovenska robia jedno veľké smetisko.

Posúďte sami nevýhody balených vôd:

  • Na jednu fľašu ochutenej balenej vody musí ľudstvo obetovať až 8 litrov čistej vody!
  • Navyše je to je voda, ktorou sa zväčša zbytočne plytvá. U nás totiž tečie z vodovodov kvalitná a zdravotne bezpečná osviežujúca pitná voda a tak nie sme odkázaní na kupovanie balených vôd.
  • Distribúcia, preprava, uskladňovanie a maloobchodný predaj balených vôd sú tiež náročné na vodu a energiu.
  • Balenie vody je nielen drahé, neekonomické, ale aj výrazne neekologické, keďže zaťažuje životné prostredie škodlivými plastami
  • Podľa najnovších odhadov renomovaných odborníkov na ochranu životného prostredia, ročne zamorí našu zemeguľu cca 50 až 55 miliárd plastových fliaš!
  • Pri kupovaní všetkých druhov balených vôd (vrátane minerálnych) by sme mali myslieť na ekológiu - kúpou každej jednej plastovej fľaše iba navyšujeme už aj tak obrovské kopy plastového odpadu. Po celej zemeguli sú krajiny a regióny, kam sa človek nemôže vybrať na prechádzku do prírody bez toho, aby pomaly na každom kroku nenarazil na kopy plastových fliaš. Slovensko už je, žiaľ, takou krajinou...A je len na nás, aby sme to zmenili.

Oveľa zdravšie a ekologickejšie je nekupovať balené vody, ale piť vodu z vodovodu. Je zdravá a svieža, netreba ju baliť a nezostávajú po nej kopy plastových fliaš, ktoré napriek mnohým ekologickým iniciatívam naďalej robia z krásnej slovenskej prírody jedno veľké smetisko. A navyše, vieme sa jej napiť plným dúškom z pohodlia nášho domova. Stačí otočiť vodovodným kohútikom

Na zdravie!

http://www.vodarne.eu