Mediálne centrum - Suťaže - Svetový deň vody 2021 - Voda – môj modrý klenot - Pitný režim nielen v lete...

Pitný režim nielen v lete...

Téma pitného režimu rezonuje najmä v lete alebo pred jeho príchodom. Vtedy nás doslova zaplavia rady a informácie o význame pitného režimu a jeho zásadách zo všetkých médií. Faktom ale je, že dodržiavať pitný režim je mimoriadne dôležité pre náš fyzický a psychický stav bez ohľadu na ročné obdobie. Preto je potrebné venovať mu náležitú pozornosť.  Dokonca lekári a odborníci na zdravú výživu dvíhajú varovný prst, že pitný režim mnohých z nás nie je v poriadku.

 

Prečo je pitný režim dôležitý?
Aj napriek tomu, že vodu nezaraďujeme medzi základné makroživiny, je dôležitou látkou, ktorá je základom života na Zemi. Ľudské telo obsahuje 50 až 70 percent vody, toto číslo závisí od veku, pohlavia a zdravotného stavu. Navyše sa voda v ľudskom tele zúčastňuje na každom procese.
Naše telo je z obrovskej časti tvorené práve vodou, ktorá v ňom plní veľa nezastupiteľných funkcií. Práve preto má správny pitný režim pre správnu funkciu organizmu obrovský význam. O to viac by sme si na príjem tekutín mali dávať pozor hlavne počas leta. Okrem iného napríklad strácame počas leta nadmerným potením i nadmerné množstvo tekutín. Počas leta nás omnoho ľahšie potrápia príznaky dehydratácie.
Skôr, než sa nad tým ale zamyslíme, pripomeňme si, že pitný režim ponúka otázky. Čo piť? Koľko piť? Ako piť?

 

Voda z vodovodu je tá pravá...
V prvej otázke majú odborníci jasno. Jednoznačne najvhodnejším nápojom pre ľudský organizmus je čistá pitná voda z vodovodu.  Vedeli ste? Slovensko má to šťastie, že patrí k tým vyvoleným krajinám, ktoré môžu hrdo vyhlásiť, že disponujú mimoriadne kvalitnou pitnou vodou z vodovodu. Spĺňa tie najprísnejšie kritériá kvality. Tento produkt podlieha prísnym zákonným normám SR a EÚ, je pravidelne monitorovaný príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Odborníci pitnú vodu odporúčajú ako nápoj na každodennú neobmedzenú konzumáciu. Navyše nás nijako neoberie o pohodlie. Tečie nám zdravá, svieža a chutná priamo doma, z vodovodného kohútika. Stačí ním len otočiť.

 

Pitný režim v kocke

  • Tekutiny treba prijímať priebežne - počas celého dňa. Nie až vtedy, keď nás pritlačí smäd.
  • Najvhodnejším nápojom je čistá pitná voda z vodovodu.
  • Minerálne vody pime len príležitostne, aj to iba v obmedzených množstvách. Pre vysoký obsah niektorých látok totiž jednostranne zaťažujú organizmus a ich pravidelná konzumácia najmä vo väčších dávkach sa môže podpísať pod vznik viacerých vážnych chronických ochorení.
  • Sladené a prifarbované nápoje vrátane rôznych druhov koly pre vysoký obsah cukru (8 až 12 percent!) nielenže smäd nezahasia, ale naopak - zvýrazňujú pocit pocit smädu, pretože takýto hypertonický roztok vodu z buniek odčerpáva. A navyše, množstvo cukru v týchto nápojoch býva príčinou vyššej kazivosti zubov a nezriedka i obezity a oslabuje náš imunitný systém.
  • Sladené a prifarbované nápoje obsahujú aj množstvo prídavných látok, tzv. éčiek, vrátane syntetických farbív. Keď namiesto koly vypijeme pohár čistej vody z vodovodu, nielenže nedodáme telu ďalšie množstvá prídavných látok, ktorých už máme v sebe aj tak dosť, ale čistá voda má takú vlastnosť, že ich pomáha z nášho tela vyplavovať.
  • Podľa odborníkov na zdravú výživu by sme mali deň začať jedným až dvomi pohármi čistej pitnej vody - ničím neprichucovanej, ničím neosladzovanej! Dôvodom je spánok, teda dlhší čas, počas ktorého sme žiadnu tekutinu neprijímali, ale strácali sme ju potením a dýchaním.  Počas dňa by sme mali vypiť ďalších 4 až 6 pohárov vody z vodovodu.
  • Všeobecne sa neodporúča piť počas jedla, respektíve naposledy piť približne pol hodinu pred i po jedle. Dôvodom je, že rozrieďujeme tráviace šťavy a tým spomaľujeme trávenie.
  • Koľko tekutín denne by sme mali vypiť? Existujú mnohé odporúčania. Napríklad, že ako dospelí by sme mali vypiť okolo 20 až 40 mililitrov tekutín na kilogram telesnej hmotnosti, čo je približne dva až tri litre denne. Neexistuje univerzálny vzorec na výpočet potrebného množstva, ktorý by platil pre každého z nás. Riaďme sa vlastnými pocitmi. V prípade pobytu v teplejšom prostredí alebo pri zvýšenej telesnej aktivite prirodzene zvýšme množstvo prijatých tekutín.
  • Dehydratácia. Keď pociťujeme smäd, je už neskoro. Dostaví sa dehydratácia. Medzi typické príznaky patrí bolesť hlavy, zníženie výkonnosti, únava, svalové kŕče, zníženie krvného tlaku, zvýšenie tepovej frekvencie a celkové spomalenie metabolizmu. Často v lete počujeme o kolapsoch spôsobených teplom, tie sú dôsledkom dehydratácie a aktuálneho zdravotného stavu.  Pocit smädu a sucho v hrdle je signálom, že trpia obličky, močový systém a srdce, cítime sa unavení, bolí nás hlava, naša pokožka je suchá a vyzerá nezdravo alebo máme problémy s výkyvmi krvného tlaku.  Už pri 5 %-nej dehydratácii hrozí nášmu organizmu prehriatie, kolaps krvného obehu a šok. Najlepšou a najjednoduchšou kontrolou hydratácie je farba moču. Tmavý znamená dehydratáciu, svetlý zase dobrú hydratáciu.

Na záver podstatné: Pitný režim nie je len to, koľko pijeme, ale čo pijeme. Bez obmedzenia sa odporúča piť kvalitná pitná voda, ktorá je svojím zložením ideálnou tekutinou pre zdravý pitný režim.
A čo je hlavné, voda z vodovodu je čistá a svieža, dokáže robiť zázraky s ľudským zdravím a prispieva k dobrej pohode

Na zdravie!

http://www.vodarne.eu