Mediálne centrum - Suťaže - Pravda alebo lož - Pravdy a mýty o pitnej vode

 

Informačný pretlak

Často si to neuvedomujeme, ale žijeme v informačnej dobe. Faktom je, že internet sa medzičasom stal samozrejmou súčasťou našich životov ako dnes už pre mnohých primárny zdroj informácií a prostriedok komunikácie. Každý deň prichádzame do kontaktu s neuveriteľným množstvom informácií a máme tak neľahkú úlohu zorientovať sa v nich. Žiaľ, drvivej väčšine veríme bez toho, aby sme si ich overili. Absencia kritického myslenia je však na škodu. Mnohé informácie berieme ako zaručený fakt, hoci sú v skutočnosti mýtus. A práve tento súčasný informačný pretlak nás inšpiroval k vytvoreniu súťaže PRAVDA alebo LOŽ? A čo Vy?  Viete skutočne rozlíšiť pravdu od lži?

 

Agresívne reklamy sladených nápojov

V minulosti vyrábali ľudia toľko produktov, koľko bolo potrebné pre spotrebiteľov.  Dnes produkcia niekoľkonásobne predbehla spotrebu, tlak na spotrebiteľov teda stúpa a najvýraznejším spôsobom ako ovplyvniť zákazníka je reklama. Tá je bežnou súčasťou každého človeka.  Niekedy však vie byť taká agresívna, že jej aj nedobrovoľne podľahneme. Najzraniteľnejšími sú aj v tomto prípade deti, ktoré veľmi ľahko podľahnú tlaku reklamy. Zároveň sú to práve deti, ktoré majú najväčší vplyv na rozhodovanie a nákupné správanie rodiny. Preto je veľká časť reklamy cielená práve na ne. Tak je to aj v prípade agresívnej reklamy sladených nápojov, ktoré sa snažia deťom nápoj nanútiť s prísľubom spoločenského statusu „byť cool“, obľúbený, alebo „trendy“.

 

Pravda a lož o sladených nápojoch   

Pravdou je, že farebná voda v dizajnovej fľaši s atraktívnou grafikou môže vyzerať na školskej lavici cool, ale riziko zníženej imunity, obezity, či pokazeného chrupu a tráviacich ťažkostí z nadmerného objemu cukru a farbív v týchto nápojoch už uvedené reklamy nespomínajú.

Pravdou je, že problémom sladených nápojov je obsah rôznych konzervačných látok a farbív, ktoré nášmu telu neprospievajú. Naše telo presne vie čo je pre neho dobré a čo nie. Dáva nám rôzne signály, ale nie vždy ho počúvame.  

Pravdou je, že väčšina sladených nápojov obsahuje vysoké množstvo cukru a cukor sa v súčasnosti považuje za novodobú drogu. Sladené nápoje dokážu poškodiť zdravie u dieťaťa už v predškolskom veku. Môžu spôsobovať obezitu, alergie a sú taktiež pohromou pre detské, ale aj dospelé zuby. Tieto nápoje obsahujú celý rad rôznych farbív, konzervačných látok a aróm, ktoré škodia nášmu telu.

Polovica litrovej fľašky sladeného nápoja obsahuje 6 až 12 kociek cukru!

 

Ak je Vaša voľba zdravie...

Ak sa v spleti informácií o pitnom režime zorientujete správne, Vaša voľba bude zdravie.

Ideálny nápoj na zdravý pitný režim je totiž zdravá, chutná čistá pitná voda z vodovodu.

Nezaťažuje organizmus a obsahuje vyvážené množstvo minerálov. A máme to šťastie, že je k dispozícii v pohodlí nášho domova.  Stačí otočiť vodovodný kohútik.

 

Nalejte si teda si teda pohár zdravej vodovodnej a zapojte sa do súťaže PRAVDA alebo LOŽ?

 

Veľa šťastia! 😊

Štatút súťaže tu: