Pravda a mýtus o pitnej vode z vodovodu
Skúsenosti s vodou z vodovodu môžeš mať rôzne. Tí najšťastnejší z nás si doma nalievajú nádherne čistú vodu ako krištáľ do krčahov s citrónom a starajú sa tak o pitný režim ideálnejším spôsobom. Ale v súvislosti s pitnou vodou, z nevedomosti či nedostatočnej informovanosti, vznikajú rôzne mýty. Poďme si ich teda vysvetliť a vyvrátiť faktami.
Ak u Teba doma z vodovodného kohútika niekedy netečie čistá, priezračná voda, ale má iné zafarbenie: biele alebo „hrdzavé“, nie je dôvod na paniku. Jasne, môže to vyvolávať obavu, či je takáto voda zdravá a pitná. Ale faktom je, že toto zafarbenie nijakým spôsobom nemôže ohroziť tvoje zdravie.
Chlór – strašiak alebo ochranca?
No tak vážne. Mali by sme mu byť vďační, že sa o naše zdravie stará. Zvlášť v tomto období zdravie ohrozujúcej pandémie je chlór statočný ochranca bezpečnosti pitnej vody. A teda aj Tvojho zdravia. Chlór v pitnej vode nespôsobuje jej biele zafarbenie a do pitnej vody je pridávaný v takom malom množstve, že v žiadnom prípade nemôže ohroziť tvoje zdravie, nepocítiš ho v chuti, ani vo vôni pitnej vody. Chlórovanie je hlavnou metódou dezinfekcie, ktorá sa používa už takmer 60 rokov na celom svete. Je veľmi účinné v boji proti množeniu škodlivých baktérií vo vode. Voda opúšťa úpravňu vody vo výbornej bakteriologickej kvalite a obsahuje len minerálne látky potrebné pre tvoje zdravie, najmä soľ a minerály. Aby takto kvalitná voda pritiekla až do vašich vodovodných kohútikov a aby nedošlo ku nebezpečenstvu náhodného znečistenia, je potrebné pridať do upravenej vody chlór. Chlór je navyše prchavá látka, ktorá z vody napustenej do pohára, alebo do inej otvorenej nádoby, po krátkom čase vyprchá.
Čo teda spôsobuje bielu vodu???
Ak naleješ vodu z vodovodu do pohára a je biela, netreba sa obávať, bielu farbu totiž spôsobil len vzduch. Chvíľu počkaj, hneď bude zasa čistá a môžeš ju bez obáv piť. Biele zafarbenie vody je spôsobené nasýtením vody vzduchom. Pri kontakte studenej vody z verejného vodovodu s teplejšími vnútornými rozvodmi vo vašom dome alebo pri opravách vodovodného potrubia, keď sa do siete dostane vzduch, vzniká množstvo drobných bubliniek rozptýlených vo vode, ktoré vytvárajú dojem bielej farby.
Voda „ryšavka“
Stalo sa u vás doma, že z vodovodu tiekla odrazu červená až hrdzavá voda? Spomínané zafarbenie vody je spôsobené časticami oxidu železa, ktoré vznikajú koróziou (hrdzavením) vnútorných stien vodovodného potrubia, ktorým voda cestuje k vodovodnému kohútiku k vám domov. Tieto častice sa za normálnych okolností usadzujú na stenách potrubia. Pri zvýšení prietoku vody, pri opravách alebo údržbe rozvodných sietí a pod., sa častice oxidu železa môžu uvoľniť do dodávanej pitnej vody a spôsobiť tak jej sfarbenie. Ani hnedé sfarbenie vody spôsobené zvýšeným obsahom železa nemôže ohroziť tvoje zdravie. Môže zmeniť len vzhľad a chuť pitnej vody. Aby u vás doma opäť tiekla priezračná, čistá voda, stačí ju nechať chvíľu odtiecť. Pokiaľ by sa ti však zdalo, že hrdzavo sfarbená voda tečie príliš dlho, alebo že sa tento jav opakuje príliš často, mali by tvoji rodičia kontaktovať pracovníkov vodárenskej spoločnosti.