Mediálne centrum - Suťaže - Svetový deň vody 2021 - Voda – môj modrý klenot - Plasty, žiaľ, ovládli svet

Plasty, žiaľ, ovládli svet

A vite prečo? Lebo sú geniálne. Dá sa z nich vyrobiť úplne všetko. Obaly na potravu, poháre, príbor, lode, elektronika, textílie, fľaša na vodu, lode, autá, hračky....Sú ľahké, skladné. Veľa vydržia, dajú sa umývať, farbiť, ohýbať tak, aby ste z nich vytvorili čokoľvek čo si len zmyslíte. Ich neskorší význam predznamenal už fenomenálny a dobu predstihujúci Leonardo da Vinci, ktorý navrhol, aby sa z tohto materiálu začali vyrábať predmety dennej spotreby.
Atraktivita plastov je aj v odolnosti, nízkej cene. Zámer bol paradoxne ekologický, zachraňovať a nezaťažovať lesy kvôli drevu, vyrábať menej skla, prestať ťažiť rudu...Plast mal ovládnuť svet! A ako história ukazuje, pri túžbach sa ľudstvu väčšinou stáva, že sa vymknú spod kontroly. A to je aj prípad plastov. Dnes ich už ľudia využívajú takmer denne, pritom si často ani neuvedomujú, že tak vytvárajú obrovskú masu odpadu. 


Prvý plast už v 19. storočí
Ak ste si mysleli, že plasty začalo ľudstvo vyrábať až v 20. storočí, tak ste sa mýlili. V 20. storočí akurát začala masová produkcia a spotreba. Tá rýchlo rástla najmä po druhej svetovej vojne. Prvý plast vyrobený človekom však uzrel svetlo sveta už oveľa skôr.


Nebezpečné a škodlivé
Plasty sa vyrábajú z ropy a napriek tvrdeniam istých záujmových skupín o separovaní a následnej recyklácii je realita úplne odlišná. Podľa odhadov sa zrecykluje asi len pätina plastových fliaš, zvyšok končí v prírode, oceánoch a na smetiskách. Plasty navyše vytvárajú množstvo toxického odpadu, zvlášť pri spaľovaní. Neefektívne recyklačné systémy a chemické zloženie spôsobujú, že sa plasty nedokážu úplne rozložiť a spôsobujú tak problémy pre celú planétu a logicky aj pre naše zdravie. Plastmi sú zamorené pláže, plastové fľaše ale aj kadečo iné, pláva v oceánoch. Mikroplasty sa nachádzajú v žalúdkoch zvierat, dokonca aj ľudí :-(


Obaly, obaly, obaly
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) zistil, že celosvetová produkcia plastov rastie od roku 2000 o štyri percentá ročne a podľa WWF bolo v roku 2016 vyrobených 396 miliónov ton nových plastov. V prepočte na každého človeka na Zemi to vychádza na neuveriteľných 53 kg!. Na čele smutného rebríčka je obalový priemysel, jeho podiel v produkcii plastov je 40 %, v tesnom závese sú automobilový a stavebný priemysel. A trend je, žiaľ, stúpajúci.


Strašiak č. 1 - PET fľaše
Je ich najviac, balí sa do nich takmer každý nápoj. A čo je smutné, najviac aj znečisťujú planétu. Určené sú na jedno použitie, môžu vylučovať ťažké kovy a chemické látky, ktoré majú negatívny vplyv na našu hormonálnu rovnováhu. Pri opätovnom použití sa zvyšuje riziko vylúčenia baktérií. Najmä ak sú vystavené teplu a slnečnému žiareniu, výrazne sa zvyšuje vylučovanie škodlivého antimónu a bisfenolu A (BPA).


VVS, a.s. proti plastom
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. cíti veľkú spoločenskú zodpovednosť za ochranu životného prostredia, najmä ochranu vodných zdrojov, podzemných vôd. Už roky preto zdôrazňujú a presadzujú fakt, že pitná voda z vodovodu je najzdravší a najekologickejší nápoj. V tejto súvislosti VVS, a.s. urobila aj konkrétne kroky a rozhodla sa chrániť vodné zdroje a podzemné vody aj prostredníctvom kampane „Neprodukujem odpad – predchádzam jeho vzniku“, ktorú spustila v roku 2018. Konkrétne sa zamerala na tie plasty, ktoré vznikajú ako odpad po dopití nápojov v PET fľašiach. Plasty všeobecne sa čoraz viac stávajú globálnym problémom.

Jednoznačne teda platí, že to najlepšie, a zároveň najjednoduchšie, čo môžeme urobiť pre vlastný organizmus, ale aj pre ochranu životného prostredia, je piť kvalitnú, zdravú, chutnú vodu z vodovodu, možno ochutenú citrónom, bylinkami, ktorú si pohodlne kedykoľvek napustíme do skleneného pohára doma či v práci.

Na zdravie!